מהנדס מערכות מידע

מיהו מהנדס מערכות מידע?

מערכות מידע הן מערכות שונות אשר מוטמעות בתוך הארגון לצורך שיפור וייעול של הארגון הן מבחינת ההתנהלות הכלכלית והן מבחינת התפוקה של כל עובד ועובד בחברה. מערכות המידע כשמן כן הם, מכילות מידע רב וחשוב על הארגון כולו החל ממידע על העובדים שבו ועד למידע רלוונטי על מאפייני הארגון והמוצר אותו משווק או מייצר הארגון. כמו כן ישנם מערכות מידע אשר אחראיות על אבטחה ושמירה על מידע חסוי אשר רלוונטי לבעלי תפקידים שונים בארגון.

מהנדס מערכות מידע בתפקידו אמון על תכנון, ייצור ופיתוח של מערכות מידע שונות אשר ישמשו את החברות והארגונים לצרכים תפעוליים וניהוליים. מדובר בפיתוח של מערכות ממוחשבות המצריכות ידע הנדסי, ידע מתחום המחשבים וכן ידע רלוונטי מתחום המתמטיקה והניהול.

תחומי התמחות של מהנדסי מערכות

תחומי התמחותו של מהנדס מערכות מידע הם בהכרח רבים והם בעלי חפיפה לענפים שונים של ההנדסה. מהנדסי מערכות מידע רוכשים בהכשרתם התמחויות בתחומים כגון סטטיסטיקה וניתוח נתונים, מדעי המחשב, מדעי הכלכלה, מדעי הניהול, חקר הביצועים, מדעי ההנדסה ועוד. בעת פיתוח המערכת, המהנדס מתאים את המערכת לתחומי ההתמחות הרלוונטיים של החברה או הארגון אשר עבורם הוא מפתח את התוכנה. המערכות אותן מפתחים המהנדסים נעשות בהתאם לבקשה החברה או הארגון.

קיימים מהנדסים אשר מפתחים מערכת שתואמת מספר ארגונים וחברות שונות. מערכות המידע משמשות בנקים, חברות כספים וביטוח, מוסדות רפואיים, ארגוני שיווק, אוניברסיטאות ומוסדות חינוך, משרי ממשלה ומשרדי של רשויות מקומיות ועיריות ועוד.

למה כדאי להיות מהנדס מערכות מידע?

העולם בו אנו חיים מתפתח בקצב מסחרר. אנו מתקדמים והופכים להיות עולם יותר ויותר טכנולוגי. השימוש הגובר במערכות מידע שינהלו את כמויות המידע האדירות שבידינו הן הוכחה ישירה לקמה הטכנולוגית הזו. כיום כמעט ולא קיים ארגון שאינו משתמש במערכת מידע כלשהי שתסדיר ותאבטח את המידע בה היא מחזיקה. הביקוש לייצור ופיתוח של מערכות חדישות ומתקדמות עולה בקרב התעשייה הפרטית וכן גם הציבורית. לכן עתיד התעסוקה עבור מהנדסי מערכות מידע הוא רחב ומגוון.

לימודי הנדסת מערוכת מידע זמינים כיום במוסדות אקדמאיים רבים מתוך הידיעה כי מדובר במקצוע מבוקש ביותר בתעשייה העתידית וכן בתעשייה כיום. כמו כן מלבד ביטחון תעסוקתי מקנה העבודה כמהנדס מערכות מידע גם ביטחון כלכלי חזק למדי.

מהנדס מערכות מידע מתחיל מרוויח משכורת של כ- 9,000 ₪ בחודש. מהנדס מערכות ותיק יותר יכול להגיע גם לשכר של למעלה מ-15,000 ₪. מלבד זאת תנאי העבודה של מהנדסי מערכות מידע הם תנאים טובים בהחלט וכוליים הטבות וביטוחים שונים. מומחים באבטחה מערכות מידע מרוויחים סכומים גבוהים יותר בגלל החשיבות הגדולה של המקצוע ומכיוון שההיצע בשוק עדיין קטן יחסית.